Vivo T5x
VivoVivo T5x price in Pakistan. Vivo T5x is 5G phone with three storage variants and Si/C Li-Ion 7200mAh battery. Vivo T5x 5G specs.
Vivo T5x Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Body
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm (6.56 x 3.09 x 0.33 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, 1200 nits (HBM) |
| Size | 6.76 inches, 112.1 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2344 pixels, 19.5:9 ratio (~382 ppi density) |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
Platform
| Operating System | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Turbo (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Memory
| Card Slot | No |
| Internal Storage |
128GB/6GB, 128GB/8GB, 256GB/8GB UFS 3.1 |
Camera
| Camera main |
Single 50 MP, (wide), 1/2.93", PDAF Auxiliary lens Features LED flash, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Camera selfie |
Single 32 MP, f/2.5, (wide) Video 4K@30fps, 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Battery Type | Si/C Li-Ion 7200 mAh |
| Charging |
44W wired, 50% in 43 min Reverse wired Bypass Charging |
General
| Colors | Cyber Green, Star Silver |
| Models | V2545 |
