- Mobile phone prices in Pakistan
- Smartphones
- Tecno
- Tecno Camon 50 Ultra 5G
Tecno Camon 50 Ultra 5G
TecnoTecno Camon 50 Ultra price in Pakistan. Tecno Camon 50 Ultra is 5G phone release with four storage variants and 6160mAh batttery. Tecno Camon 50 Ultra 5G specs.
Tecno Camon 50 Ultra 5G Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Body
| Dimensions | 162.4 x 77 x 7.8 mm (6.39 x 3.03 x 0.31 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), glass back (Gorilla Glass 7i), plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Display Type | AMOLED, 144Hz, 2160Hz PWM, HDR10 |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio (~429 ppi density) |
| Display Protection |
Corning Gorilla Glass Victus 2 HDR image support |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
Platform
| Operating System | Android 16, up to 3 major Android upgrades, HIOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultimate (4 nm) |
| CPU |
Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 + 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
Memory
| Card Slot | No |
| Internal Storage |
256GB/8GB, 256GB/12GB, 512GB/8GB, 512GB/12GB UFS |
Camera
| Camera main |
Triple 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), 1/2.88, 0.61µm, PDAF, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 14mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Features Dual-LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@60fps |
| Camera selfie |
Single 50 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/2.76, 0.64µm, PDAF Video 4K@30/60fps, 1080p@60fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Battery Type | 6160 mAh or 6500 mAh |
| Charging | 45W wired |
General
| Colors | Moonshadow Black, Cypress Green, Nebula Titanium, Luminous Orange, Misty Purple |
| Models | CN7c |
