- Mobile phone prices in Pakistan
- Smartphones
- Tecno
- Tecno Camon 50 4G
Tecno Camon 50 4G
TecnoTecno Camon 50 price in Pakistan. Tecno Camon 50 is 4G phone release with 256GB/8GB storage variant and 6150mAh batttery. Tecno Camon 50 4G specs.
Tecno Camon 50 4G Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
Body
| Dimensions | 162.4 x 77.2 x 7.5 mm (6.39 x 3.04 x 0.30 in) |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810 compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Display Type | AMOLED, 144Hz |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio (~429 ppi density) |
| Display Protection | HDR image support |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
Platform
| Operating System | Android 16, up to 3 major Android upgrades, HIOS 16 |
| Chipset | Mediatek Helio G200 Ultimate (6 nm) |
| CPU |
Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 (1.1GHz) |
Memory
| Internal Storage | 256GB/8GB |
Camera
| Camera main |
Dual 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56, 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 14mm, 112˚ (ultrawide), AF Features Dual-LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps |
| Camera selfie |
Single 32 MP, f/2.5, (wide) Video 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Battery Type | 6150 mAh |
| Charging | 45W wired |
General
| Colors | Titanium Grey, Ink Black, Galaxy Blue, Aurora Purple |
| Models | KN3 |
