- Mobile phone prices in Pakistan
- Smartphones
- Realme
- Realme Note 80 4G
Realme Note 80 4G
RealmeRealme Note 80 price in Pakistan. Realme Note 80 is 4G phone release with two storage variants and 6300mAh battery. Realme Note 80 4G specs.
Realme Note 80 4G Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Body
| Dimensions | 167.2 x 76.6 x 7.9 mm (6.58 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Display Type | LCD, 90Hz, 450 nits |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~85.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Display Protection | Panda Glass |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
Platform
| Operating System | Android 15, Realme UI 5.0 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 + 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Memory
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal Storage |
64GB/4GB, 128GB/4GB eMMC 5.1 |
Camera
| Camera main |
Single 8 MP, f/2.0, (wide), AF Features LED flash, panorama Video 1080p@30fps |
| Camera selfie |
Single 5 MP, f/2.2, (wide) Features Panorama Video 720p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Battery
| Battery Type | 6300 mAh |
| Charging |
15W wired, PD, QC 6W reverse wired |
General
| Colors | Glacier Blue, Storm Black |
| Models | RMX5388 |
