- Mobile phone prices in Pakistan
- Smartphones
- Realme
- Realme C83 5G
Realme C83 5G
RealmeRealme C83 price in Pakistan. Realme C83 is 5G phone release with three storage variants and Si/C Li-Ion 7000mAh battery. Realme C83 5G specifications.
Realme C83 5G Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Body
| Dimensions | 166.3 x 78.1 x 8.4 mm (6.55 x 3.07 x 0.33 in) |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
Display
| Display Type | IPS LCD, 144Hz, 900 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 113.0 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~254 ppi density) |
Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
Platform
| Operating System | Android 16, Realme UI 7.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 + 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Memory
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal Storage |
64GB/4GB, 128GB/4GB, 128GB/6GB eMMC 5.1 |
Camera
| Camera main |
Single 13 MP, f/2.2, (wide) Features LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps |
| Camera selfie |
Single 5 MP, f/2.2, (wide) Video 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Battery Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
15W wired Reverse wired Bypass charging |
General
| Colors | Blooming Purple, Sprouting Green |
