- Mobile phone prices in Pakistan
- Smartphones
- Oppo
- Oppo Reno 15
Oppo Reno 15
OppoOppo Reno 15 price in Pakistan. Oppo Reno 15 is 5G phone release with four storage variants and 6500mAh battery. Oppo Reno 15 5G specifications.
Oppo Reno 15 Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 40 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 40 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Body
| Dimensions | 158 x 74.8 x 7.8 mm (6.22 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame, glass back |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 600 nits (typ), 1200 nits (HBM) |
| Size | 6.59 inches, 105.6 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels (~460 ppi density) |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
| Extra | Infrared port |
Platform
| Operating System | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 + 4x2.4 GHz Cortex-720 + 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| GPU | Adreno 722 |
Memory
| Card Slot | No |
| Internal Storage |
256GB/8GB, 256GB/12GB, 512GB/8GB, 512GB/12GB UFS 3.1 |
Camera
| Camera main |
Triple 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 80mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm, AF Features Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, HDR |
| Camera selfie |
Single 50 MP, f/2.0, 18mm (ultrawide), AF Features Panorama, HDR Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Battery Type | 6500 mAh |
| Charging | 80W wired, 80W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD, 13.5W QC, 100% in 50 min Reverse wired |
General
| Colors | Aurora Blue, Twilight Blue, Aurora White |
| Models | CPH2825 |
