- Mobile phone prices in Pakistan
- Smartphones
- iTel
- iTel Zeno 20 Max 4G
iTel Zeno 20 Max 4G
iTeliTel Zeno 20 Max price in Pakistan. iTel Zeno 20 Max is 4G mobile release with two storage variants and Li-Ion 5000mAh battery. iTel Zeno 20 Max 4G specs.
iTel Zeno 20 Max 4G Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
Body
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.2m |
Display
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (typ), 1500 nits (peak) |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
Platform
| Operating System | Android 14 (Go edition), itel OS 14 |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
Memory
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal Storage | 64GB/3GB, 64GB/4GB |
Camera
| Camera main |
Single 13 MP, AF Auxiliary lens Features LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps |
| Camera selfie |
Single 5 MP Video Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
Battery
| Battery Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
General
| Colors | Starlit Black, Space Titanium, Aurora Blue |
