- Mobile phone prices in Pakistan
- Smartphones
- iTel
- itel Zeno 100 4G
itel Zeno 100 4G
iTelitel Zeno 100 price in Pakistan. itel Zeno 100 is 4G mobile release with two storage variants and 5000mAh battery. itel Zeno 100 4G specs.
itel Zeno 100 4G Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
Body
| Dimensions | 8.5 mm thickness |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions Drop resistant up to 1.2m |
Display
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
Platform
| Operating System | Android 15 (Go edition), itel OS 15 |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| GPU | PowerVR GE8322 |
Memory
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal Storage | 64GB/3GB, 64GB/4GB |
Camera
| Camera main |
Single 8 MP Features LED flash Video 1080p@30fps |
| Camera selfie |
Single 5 MP Video Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
Battery
| Battery Type | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
General
| Colors | Pure Black, Titanium Gold, Silk Green |
