- Mobile phone prices in Pakistan
- Smartphones
- iTel
- iTel City 200 4G
iTel City 200 4G
iTeliTel City 200 price in Pakistan. iTel City 200 is 4G mobile release with three storage variants and 5200mAh battery. iTel City 200 4G specs.
iTel City 200 4G Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
Body
| Dimensions | 167.6 x 78.6 x 7.5 mm (6.60 x 3.09 x 0.30 in) |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions Drop resistant up to 1.5m |
Display
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, 700 nits (HBM) |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1576 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
Platform
| Operating System | Android 15 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 + 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Memory
| Card Slot | microSDXC |
| Internal Storage | 128GB/4GB, 128GB/6GB, 256GB/4GB |
Camera
| Camera main |
Single 50 MP Features LED flash, HDR, panorama Video Yes |
| Camera selfie |
Single 8 MP Video Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
Battery
| Battery Type | 5200 mAh |
| Charging |
18W wired Reverse wired |
General
| Colors | Bass Black, Echo Silver, Vibe Purple, Melody Pink |
