- Mobile phone prices in Pakistan
- Smartphones
- iTel
- iTel A200 4G
iTel A200 4G
iTeliTel A200 price in Pakistan. iTel A200 is 4G mobile release with three storage variants and 5000mAh battery. iTel A200 4G specs.
iTel A200 4G Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
Body
| Dimensions | 8.3 mm thickness |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions Drop resistant up to 1.8m |
Display
| Display Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
Platform
| Operating System | Android 15 (Go edition), itel OS 15.1 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 + 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
Memory
| Card Slot | microSDXC |
| Internal Storage | 64GB/3GB, 128GB/3GB, 128GB/4GB |
Camera
| Camera main |
Single 13 MP Features LED flash Video 1080p@30fps |
| Camera selfie |
Single 5 MP Video Yes |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Battery Type | 5000 mAh |
| Charging | 15W wired |
General
| Colors | Comet Orange, Nightly Blue, Meteor Titanium, Nebula Green |
