- Mobile phone prices in Pakistan
- Smartphones
- Infinix
- Infinix Smart 20 4G
Infinix Smart 20 4G
InfinixInfinix Smart 20 price in Pakistan. Infinix Smart 20 is 4G phone release in two storage variants and 5200mAh battery. Infinix Smart 20 4G specs.
What infinix mobile. infinix latest mobile, infinix price in pakistan 2025, infinix 2025 model, infinix 2025 price in pakistan, infinix upcoming mobiles, infinix latest model 2024 price in pakistan, infinix upcoming 5g mobile.
Infinix Smart 20 4G Specifications
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
Body
| Dimensions | 167.7 x 78.8 x 7.7 mm (6.60 x 3.10 x 0.30 in) |
| Weight | - |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM |
Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
Display
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, 700 nits (HBM) |
| Size | 6.78 inches, 109.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1576 pixels, 19.5:9 ratio (~259 ppi density) |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Browser | Yes |
| Games | Yes |
Platform
| Operating System | Android 16, XOS 16 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultimate (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 + 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
Memory
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal Storage |
64GB/4GB, 128GB/4GB eMMC 5.1 |
Camera
| Camera main |
Single 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0, 1.12µm, AF Features Dual-LED flash, panorama Video 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Camera selfie |
Single 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0, 1.12µm Video 1440p@30fps, 1080p@30fps |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Battery Type | 5200 mAh |
| Charging |
15W wired 5W reverse wired |
General
| Colors | Shadow Black, Cloudline Blue, Polaris Titanium, Sunlike Orange |
| Models | X6840, X6840B |
