- Mobile phone prices in Pakistan
- Smartphones
- Oppo
- Oppo Watch X3
Oppo Watch X3
OppoOppo Watch X3 price in Pakistan. Oppo Watch X3 is 1.5 inches display smartwatch released with Li-Ion 646mAh battery and 32GB/2GB storage.
Oppo Watch X3 Specifications
Network
| Technology | HSPA / LTE |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 - cellular model only |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 - cellular model only |
| Speed | No |
Body
| Dimensions | 47.4 x 47.4 x 11 mm (1.87 x 1.87 x 0.43 in) |
| Weight | 43 g (1.52 oz) |
| Build | Sapphire crystal front, titanium alloy frame, plastic back |
| SIM |
eSIM (market/region dependent) - cellular model only IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Waterproof (5ATM) MIL-STD-810H compliant Compatible with standard 22mm straps ECG certified |
Display
| Display Type | LTPO AMOLED, 1500 nits (peak) |
| Size | 1.5 inches |
| Resolution | 466 x 466 pixels (~310 ppi density) |
| Display Protection | Sapphire crystal glass |
Platform
| Operating System | ColorOS Watch 7.0 + Wear OS 5.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm) |
Memory
| Card Slot | No |
| Internal Storage | 32GB/2GB |
Camera
| Camera main | No |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, barometer, compass, heart rate, SpO2, thermometer (skin temperature) |
Battery
| Battery Type | Li-Ion 646 mAh |
| Charging | 7.5W wired, 100% in 75 min |
General
| Colors | Black, Titanium |
| Models | OWW261 |
